Post by mikef6 on Feb 11, 2019 1:58:43 GMT
Not all Grammy awards are presented at the televised ceremony that is airing as I write this. Some categories like classical, folk, world music, etc. have the winning recordings simply announced by press release about the time the TV show is starting. Here is a list of the classical winners for 2018 (2019 ceremony):
(Personal note: I am happy that the Steve Jobs opera won. This work had its world premiere last summer at the world opera destination, The Santa Fe Opera Festival. I moved to New Mexico going on 4 years ago and consider this a home town win.)
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
WINNER: Laurie Anderson : Landfall – Laurie Anderson & Kronos Quartet
• Prism 1 Beethoven, Shostakovich & Bach – The Danish String Quartet
• Blueprinting – Aizuri Quartet
• Stravinsky : The Rite of String Concerto for Two Pianos – Leif Ove Andsnes & Marc-Andre Hamelin
• Vision and Variations – A Far Cry
Best Classical Instrumental Solo
WINNER: Kernis Violin Concerto – James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony
• Bartok Piano Concerto No. 2 – Yuja Wang, Simon Rattle & Berlin Philharmonic
• Biber : The Mystery Sonatas – Christina Day Martinson, Martin Pearlman & Boston Baroque
• Bruch : Scottish Fantasy, Violin Concerto No. 1 in G Minor – Joshua Bell & The Academy of St. Martins in the Fields
• Glass : Three Pieces in the Shape of a Square – Craig Morris
Best Contemporary Classical Composition
WINNER: Kernis Violin Concerto – Aaron Jay Kernis, James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony
• Bates : The (R)evolution of Steve Jobs – Mason Bates, Mark Campbell, Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra
• Du Yun : Air Glow – Du Yun & International Contemporary Ensemble
• Heggie : Great Scott – Jake Heggie, Terrence McNally, Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato & Dallas Opera Chorus & Orchestra
• Mazzoli : Vespers for Violin – Missy Mazzoli & Olivia De Prato
Best Orchestral Performance
WINNER: Shostakovich Symphonies No. 4 & 11 – Andris Nelsons & Boston Symphon
• Beethoven Symphony No. 3, Strauss Horn Concerto No. 1 – Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony
• Nielsen Symphony No. 3 & 4 – Thomas Dausgaard & Seattle Symphony
• Ruggles, Stucky & Harbison Orchestral Works – David Alan Miller & National Orchestral Institute Philharmonic
• Schumann Symphonies No. 1-4 – Michael Tilson Thomas & San Francisco Symphony
Best Opera Recording
WINNER: Bates: The (R)evolution of Steve Jobs – Michael Christie, Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson, Wei Wu and Elizabeth Ostrow & the Santa Fe Opera Orchestra
• Adams: Doctor Atomic – John Adams, Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley, Brindley Sherratt Friedemann Engelbrecht, BBC Symphony Orchestra & BBC Singers
• Lully: Alceste – Christophe Rousset, Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro, Judith Van Wanroij, Maximilien Ciup, Les Talens Lyriques & Choeur De Chambre De Namur
• Strauss : Der Reosenkavalier – Sebastian Weigle, Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck, Erin Morley, David Frost, Metropolitan Opera Orchestra & Metropolitan Opera Chorus
• Verdi: Rigoletto – Constantine Orbelian, Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky, Nadine Sierra, Vilius Keras, Aleksandra Keriene, Kaunas City Symphony Orchestra & Men Of The Kaunas State Choir
Best Choral Performance
WINNER: McLoskey : Zealot Canticles – Donald Nally, Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval, Mandy Wolman & The Crossing)
• Chesnokov : Teach Me Thy Statutes – Vladimir Gorbik, Mikhail Davydov, Vladimir Krasov & PaTRAM Institute Male Choir
• Kastalsky : Memory Eternal – Steven Fox & The Clarion Choir
• Rachmaninov : The Bells – Mariss Jansons, Peter Dijkstra, Oleg Dolgov, Alexey Markov, Tatiana Pavlovskaya, Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks & Chor Des Bayerischen Rundfunks
• Seven Words From the Cross – Matthew Guard & Skylark
Best Classical Compendium
WINNER: Fuchs: Piano Concerto ‘Spiritualist’, Poems of Life, Glacier, Rush – JoAnn Falletta & Tim Handely
• Gold – The King’s Singers & Nigel Short
• The John Adams Edition – Simon Rattle & Christoph Franke
• John Williams at the Movies – Jerry Junkin & Donald J. McKinney
• Vaughan Willians Piano Concerto, Oboe Concerto, Serenade to Music, Flos Campi – Peter Ondjian & Blanton Alspaugh
Best Classical Solo Vocal Album
WINNER: Songs of Orpheus – Karim Sulayman; Jeannette Sorrell & Apollo’s Fire
• ARC – Anthony Roth Costanzo, Jonathan Cohen & Les Violons Du Roy
• The Handel Album – Philippe Jaroussky & Artaserse
• Mirages – Sabine Devieilhe, François-Xavier Roth, Alexandre Tharaud, Marianne Crebassa, Jodie Devos & Les Siècles
• Schubert : Winterreise – Randall Scarlata & Gilbert Kalish
Happy listening.
(Personal note: I am happy that the Steve Jobs opera won. This work had its world premiere last summer at the world opera destination, The Santa Fe Opera Festival. I moved to New Mexico going on 4 years ago and consider this a home town win.)
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
WINNER: Laurie Anderson : Landfall – Laurie Anderson & Kronos Quartet
• Prism 1 Beethoven, Shostakovich & Bach – The Danish String Quartet
• Blueprinting – Aizuri Quartet
• Stravinsky : The Rite of String Concerto for Two Pianos – Leif Ove Andsnes & Marc-Andre Hamelin
• Vision and Variations – A Far Cry
Best Classical Instrumental Solo
WINNER: Kernis Violin Concerto – James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony
• Bartok Piano Concerto No. 2 – Yuja Wang, Simon Rattle & Berlin Philharmonic
• Biber : The Mystery Sonatas – Christina Day Martinson, Martin Pearlman & Boston Baroque
• Bruch : Scottish Fantasy, Violin Concerto No. 1 in G Minor – Joshua Bell & The Academy of St. Martins in the Fields
• Glass : Three Pieces in the Shape of a Square – Craig Morris
Best Contemporary Classical Composition
WINNER: Kernis Violin Concerto – Aaron Jay Kernis, James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony
• Bates : The (R)evolution of Steve Jobs – Mason Bates, Mark Campbell, Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra
• Du Yun : Air Glow – Du Yun & International Contemporary Ensemble
• Heggie : Great Scott – Jake Heggie, Terrence McNally, Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato & Dallas Opera Chorus & Orchestra
• Mazzoli : Vespers for Violin – Missy Mazzoli & Olivia De Prato
Best Orchestral Performance
WINNER: Shostakovich Symphonies No. 4 & 11 – Andris Nelsons & Boston Symphon
• Beethoven Symphony No. 3, Strauss Horn Concerto No. 1 – Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony
• Nielsen Symphony No. 3 & 4 – Thomas Dausgaard & Seattle Symphony
• Ruggles, Stucky & Harbison Orchestral Works – David Alan Miller & National Orchestral Institute Philharmonic
• Schumann Symphonies No. 1-4 – Michael Tilson Thomas & San Francisco Symphony
Best Opera Recording
WINNER: Bates: The (R)evolution of Steve Jobs – Michael Christie, Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson, Wei Wu and Elizabeth Ostrow & the Santa Fe Opera Orchestra
• Adams: Doctor Atomic – John Adams, Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley, Brindley Sherratt Friedemann Engelbrecht, BBC Symphony Orchestra & BBC Singers
• Lully: Alceste – Christophe Rousset, Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro, Judith Van Wanroij, Maximilien Ciup, Les Talens Lyriques & Choeur De Chambre De Namur
• Strauss : Der Reosenkavalier – Sebastian Weigle, Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck, Erin Morley, David Frost, Metropolitan Opera Orchestra & Metropolitan Opera Chorus
• Verdi: Rigoletto – Constantine Orbelian, Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky, Nadine Sierra, Vilius Keras, Aleksandra Keriene, Kaunas City Symphony Orchestra & Men Of The Kaunas State Choir
Best Choral Performance
WINNER: McLoskey : Zealot Canticles – Donald Nally, Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval, Mandy Wolman & The Crossing)
• Chesnokov : Teach Me Thy Statutes – Vladimir Gorbik, Mikhail Davydov, Vladimir Krasov & PaTRAM Institute Male Choir
• Kastalsky : Memory Eternal – Steven Fox & The Clarion Choir
• Rachmaninov : The Bells – Mariss Jansons, Peter Dijkstra, Oleg Dolgov, Alexey Markov, Tatiana Pavlovskaya, Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks & Chor Des Bayerischen Rundfunks
• Seven Words From the Cross – Matthew Guard & Skylark
Best Classical Compendium
WINNER: Fuchs: Piano Concerto ‘Spiritualist’, Poems of Life, Glacier, Rush – JoAnn Falletta & Tim Handely
• Gold – The King’s Singers & Nigel Short
• The John Adams Edition – Simon Rattle & Christoph Franke
• John Williams at the Movies – Jerry Junkin & Donald J. McKinney
• Vaughan Willians Piano Concerto, Oboe Concerto, Serenade to Music, Flos Campi – Peter Ondjian & Blanton Alspaugh
Best Classical Solo Vocal Album
WINNER: Songs of Orpheus – Karim Sulayman; Jeannette Sorrell & Apollo’s Fire
• ARC – Anthony Roth Costanzo, Jonathan Cohen & Les Violons Du Roy
• The Handel Album – Philippe Jaroussky & Artaserse
• Mirages – Sabine Devieilhe, François-Xavier Roth, Alexandre Tharaud, Marianne Crebassa, Jodie Devos & Les Siècles
• Schubert : Winterreise – Randall Scarlata & Gilbert Kalish
Happy listening.